Výcviková komise ČKS zadala naší člence Evě Andělové titul vzorného výcvikáře 3. stupně.
Velmi blahopřejeme!

Poslední listopadovou sobotu u nás pan rozhodčí Petráček uzavíral zkouškovou sezónu. Vtipně prohodil: „A teď můžu se svým psem začít trénovat já.“ My ostatní, co nejezdíme posuzovat ve svém volnu různé akce, jsme nastoupili ráno v osm na kontrolu identity psů. Ti jiní z nás, co přezkušováni nebyli, drželi palce a tiše sledovali výkony dvojic na place a na loukách.
Tímto bychom chtěli poděkovat panu rozhodčímu za spravedlivé posouzení, za cenné rady a odpovědi na naše dotazy, dále vedoucí zkoušek za skvěle připravenou akci, kladečům, figurantovi, kantýně za výtečné pohoštění a všem účastníkům za sportovní chování.

ZZO – Kateřina Kudlová (Bailey Black Tenderline, BOC) – N
ZM – Šárka Nikitinová (Face to face Devil of Highland, AKE) – D
        Milan Tichý (Bee green Charlie, HW) – D
ZVV1 – Milan Tříska (Archie od Zámku Rohozce, Chodský pes) – N
ZPS1 – Jiří Štěrba (Holliday Cetrio, NO) – N
        Dana Štěrbová (Kimmy Da-Kr, NO) – N
FH2 – Miroslav Pospíšil (Blackie Amijon Star, HW) – VD

Na cvičáku Česká Lípa-město se konaly smíšené zkoušky, které posuzoval pan rozhodčí Jiří Kolář. Účastnil se jich Jiří ŠtěrbaHolliday Cetrio. Stopu podle FPr2 fena vyšvihla, že byla radost se na ni dívat. Jedinou hrubější chybou byl jeden neoznačený předmět.

Mistrovství světa Hovawartů stopařů se konalo první listopadový víkend na Slovensku v obci Vranov nad Topľou. Výkony dle IPO FH hodnotili pánové rozhodčí Peter Lengvarský (SK) a Břetilsav Ťujík (CZ). Nastoupilo celkem 15 závodníků se psy, ale bohužel žádná dvojice nesplnila zkouškový limit, a tak se titul mistra světa ani nezadal. Na mistrovství vyjel naši republiku reprezentovat mimo jiné Míra Pospíšil s Blackie. Sobotní stopa byla ohodnocena dvěma body a nedělní 56b. S 58 body skončili na 13. místě.

Manželé Štěrbovi jeli uplynulou sobotu poměřit své výkony na obranářský závod do Doks. Tento ročník nebyl tak obsazen, jako v dřívějších letech, celkem v pěti kategoriích nastoupilo 18 psů. Jak Jirka, tak Dana startovali v jedničkách podle národního zkušebního řádu. Pan rozhodčí Jiří Kolář zadal Daně s Kimem 75 bodů na poslušnosti a 83 bodů na obraně. Za krásného počasí si Dana odvezla domů krásné umístění, stala se vítězkou ZVV1. Jiří si letos vybírá s Holliday bramborové místo.Středeční výcviky budou začínat do odvolání od 16:00 hod.

Mohlo by se zdát, že se Míra v Lukové už cítí jako doma. Účastnil se zde již mnoha stopařských závodů a téměř vždy mu přálo štěstí. Stejně tomu tak bylo i minulý víkend, kdy se tu konalo mistrovství ČR Hovawartů stopařů podle nejvyšší mezinárodní stopařské zkoušky IPO FH. Posuzování se zhostili pánové Jiří Kolář a Bc. Stanislav Beníšek. Stopy se pokládaly opět na dva různé povrchy. V sobotu na hlíně obdržel Míra Pospíšil s Blackie Amijon Star 90 bodů a v neděli dvojice vyčuchala ještě krásnějších 95 bodů na jeteli. Celkem tedy 185 bodů, titul CACT a MISTR ČR. Velmi blahopřejeme a jsme hrdí na to, že máme v našich řadách opětovného mistra republiky!!!

Bylo to poprvé, co k nám přijel posuzovat pan rozhodčí Čákora. Skladba zkouškových byla 50 na 50. Čtyři lidé naši, čtyři z jiných klubů. Ačkoli počasí bylo již vyloženě podzimní, psům, ani psovodům to nevadilo. A dokonce si jedna účastnice ke svému svátku udělala dárek, že splnila se svou fenou zkoušku všestranného výcviku prvního stupně. Organizace akce jako vždy na výbornou.
ZM – Martin Pomikáček (Alex Tichý Don, BOM) – D
        Milan Tříska (Archie od Zámku Rohozce, Chodský pes) – D
        Milan Severa (Xanto z Labského přívozu, NO) – N
ZVV1 – Věra Finkesová (Cherr Monur, NO) – D
        Martin Soukup (Rex bez PP) – D
        Vlastimil Vonšovský (Alvin Gallop Optimist, NO) – VD
ZPO1 – Dana Štěrbová (Kimmy Da-Kr, NO) – U
ZPS1 – Jiří Štěrba (Holliday Cetrio, NO) – N

Hned dva naši členové jeli do obce Luková u Lanškrouna v pardubickém kraji soutěžit o postup na mistrovství ČR stopařů 2017. Kdo o tomto závodu slyšel ví, že zde často velmi fouká, pro kdejakého psa to představuje velký oříšek. Terény byly rozděleny tak, že v sobotu se šlo na trávu, kdy posuzoval pan rozhodčí J. Lasík a v neděli se čuchalo na hlíně, kdy posuzoval pan J. Petráček. Oba dny psi musí vypracovat stopu o minimální délce 1800 kroků, alespoň 3 hodiny starou a najít 7 předmětů, což je i pro trénované jedince dost náročné.
Sobotní stopy byly ohodnoceny pěknými body: Evička Andělová s Arnou Sokov za 89 bodů-penalizace za lehké ověření na lomu, za reakci na lidi u cesty, změnu tempa a občas vyšší nos; Míra Pospíšilů s Blackie Amijon Star za 90 bodů-pan rozhodčí by si přál rychlejší označování předmětů a sledování stopy s nízkým nosem po celou dobu.
Díky vytrvalému dešti a ostrému větru se povrch nedělních terénů proměnil v bláto. Oběma fenám činilo potíže stopu vypracovat, a tak bohužel byly předčasně ukončeny.

Na kynologickém cvičišti v Lovosicích se v sobotu sjelo několik desítek majitelů a milovníků jednoho z našich národních plemen. Řeč je o chodském psu, téměř černém, dlouhosrstém všestranném plemeni, které si získává čím dál více oblíbenců. Hanka Mejzlíková s Darsim nastoupili v kategorii ZVV1. Poté, co Dársíček vymýšlel při průzkumu terénu na obranách psí kusy – třeba běžel na druhou stranu, než mu panička ukázala, přeci jen figuranta našel a dokončil obranu. Za svéhlavý výkon byly dvojici sraženy některé body, což je nakonec posunulo až na třetí místo.
Je to báječný výsledek, velmi blahopřejeme Hance a Darsimu!

Do konkurence s mnoha závodníky do nedalekého Liberce vyrazili naši členové uplynulou sobotu. Počasí se během dne postupně zhoršovalo, ale nejsme přeci z cukru a našim psíkům trocha deště, ani blátíčka nevadila. Oba závodníci nastoupili do kategorie ZVV1, kde vybojovali krásná místa. Jirka s Holliday se umístili na čtvrtém místě a Dana s Kimem na skvělém prvním místě! Společně pak obsadili stříbrnou příčku v soutěži družstev.

Velmi blahopřejeme!
*foto: zdroj: rajce.net, autoři gero a Bacus-foto

Letos se konal již 34. ročník této krajské výstavy. Vidět jste zde mohli opravdu velkou škálu plemen-od naháčů, přes ohaře a chrty až po vlkodava. Organizátoři si dali záležet a vesměs celá akce proběhla hladce a v přátelském duchu. Velmi pěkně se dívalo na malé vystavovatele, kteří bojovali v juniorhandlingu o dobré umístění. Kde jaký dospělák by se od nich mohl zacházení se psy učit. Ve třídě mladých vystavovala Mirka Soukupová svého svěřence Kata. Pan rozhodčí Tibor Havelka ocenil mladého kavkaze známkou velmi dobrá 1.
Do Liberce jela vystavit svého psa i Věra Karásková. Krasavec Bak obdržel v mezitřídě od pana rozhodčího Iuzy Beradzeho známku výborný 1, vítěz třídy, krajský vítěz. Velký dík přitom patří Olze Hložkové, která psa předvedla.
*foto: autor BarStar, zdroj rajce.net

Psi jsou zvířata, a kdo práci se zvířaty zná, ví, že umí vždy něco vymyslet, co byste od nich nečekali. Přesně tomu bylo i v sobotu na závodech v Děčíně. Gira překvapila Kamču Krištoforiovou tím, že při aportu na poslušnosti se začala zajímat o jiné pachy za plotem tamního cvičiště a nepřiběhla k majitelce ani na třetí povel. Každý psovod, kdo jezdí po závodech, ví, že pokud pes nepřiběhne na třetí povel, následuje diskvalifikace. I tyto zkušenosti k soutěžení patří, a tak snad bohudík za ně, protože se můžeme jen zlepšovat a Kamča ví, co pilovat.

Předpověď počasí se v sobotu opět nevyplnila… A bylo dobře, protože jsme na závodech měli parádní počasí. Hájit „barvy“ naší ZKO jeli Kamča Krištoforiová s Girou, Hanka Mejzlíková s Darsim, Dana Štěrbová s Kimem a Jirka Štěrba s Holliday. Pan rozhodčí Tišl hodnotil všechny výkony spravedlivě a organizace akce byla na jedničku. Podívejme se, jak si naši vedli:
kategorie STOPA
Dana s Kimem s 80 body – 6. místo
Hanka s Darsim s 83 body – 5. místo
Jirka s Holliday s 94 body – 2. místo

kategorie ZVV1
Kamča s Girou s 81 body – 8. místo
Dana s Kimem se 157 body – 5. místo
Jirka s Holliday se 175 body – 3. místo

Účastníme se různých akcí, mezi které patří i ukázky výcviku na dětských táborech nebo oslavách. Letos máme zatím nahlášené tyto:

  • 3.6. – oslavy dne dětí Cvikov
  • 1.7. – slavnosti Krompach
  • 13. 7. – dětský tábor v Lindavě
  • 27. 7. – dětský tábor v Lindavě
  • 2.9. – zahradní slavnost – domov důchodců Sloup v Čechách
  • 6.9. – zahradní slavnost – Cvikováček